Submission listing

Council is required by legislation* to list all closed tenders.  You can find a list of the recently closed tenders below.

Tender number
Tender description
Tender close date
Tender details
Late tender received
 T38-19 Weed Management in Sensitive Areas 8th November 2019, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Citywide Service Solutions Pty Ltd
  2. Commercial Cuts Pty Ltd
  3. Dragonfly Environmental Pty Ltd
  4. Steamwand International Pty Ltd
  5. Undercover Landscapes Pty Ltd
 NIL
 T3-19 Civil Works Panel 6th November 2019, 2pm

Thirty-seven (37) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. All Civil Solutions Group Pty Ltd
  2. All Civil Works Group Pty Ltd
  3. Ally Property Services Pty Ltd
  4. Andrik Construction Group Pty Ltd
  5. Anzellotti Constructions Pty Ltd
  6. Awada Civil Engineering
  7. Citywide Civil Works
  8. Civeco Pty Ltd
  9. Civil Streetscapes Pty Ltd
  10. Civil Works NSW Pty Ltd
  11. Civotek
  12. Collective Civil Pty Ltd
  13. Convil Group
  14. D & M Excavations & Asphalting
  15. DXCore
  16. Kelbon
  17. KK Consultants Pty Ltd T/A KK Civil Engineering
  18. Mack Civil Pty Ltd
  19. Medden Civil Pty Ltd
  20. MSA Civil and Communications
  21. MSC Consulting and Project Services
  22. NA Group Pty Ltd
  23. North Shore Paving Co Pty Ltd
  24. NSW Kerbing Pty Ltd
  25. Optimal Stormwater Pty Ltd
  26. Ozzy Civil Pty Ltd
  27. Planet Civil Pty Ltd
  28. PND Civil Group Pty Ltd
  29. Quality Management & Constructions Pty Ltd T/A QMC Group
  30. R Line Civil & Concreting Pty Ltd
  31. RL Civil Works Pty Ltd
  32. Rodri Civil Construction Pty Ltd
  33. Sam the Paving Man
  34. State Civil Pty Ltd
  35. Stateline Asphalt Pty Ltd
  36. Statewide Civil Pty Ltd
  37. Sydney Civil Pty Ltd
 NIL
 T34-19  Pratten Park Lighting Upgrade 4th November 2019, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Havencord Pty Ltd T/A Connor Electrical Services
  2. JRW Trading Pty Ltd T/As Jaydub Electrical Services
  3.  Lindsay Civil Pty Ltd
  4. Md Projects Group Pty Ltd
  5. P J O'Connor
  6. Rees Electrical Pty Ltd
  7. Sydney Electrical & Data Pty Ltd
  8. WR Electrical Pty Ltd
NIL
 T35-19 Petersham Town Hall Accessibility Improvements and Associated Landscape 4th November 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Andrik Construction Group Pty Ltd
  2. Rapid Construction Pty Ltd
  3. Sam the Paving Man Pty Ltd
  4. Sullivans Constructions 
NIL
 T32-19 Dobroyd Point Seawall at Haberfield 1st November 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Auzcon Pty Ltd
  2. Civil Works NSW Pty Ltd
  3. GPM Marine Constructions Pty Ltd
NIL
 EOI  Ashfield Aquatic Centre Lease 29th October 2019, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Docapiro Five Dock Pty Ltd
  2. Falato Pty Ltd

NIL

 EOI 7-19  Expression of Interest for Upgrade of Haberfield Centre and Library 16th October 2019, 2pm

Eighteen (18) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. ADR Group Pty Ltd
  2. Andrik Construction Group Pty Ltd
  3. Belmadar Pty Ltd
  4. CD Commercial Projects Pty Ltd T/a CD Construction
  5. GartnerRose Pty Ltd
  6. Girvan Waugh Pty Ltd
  7. Gledhill Constructions Pty Ltd
  8. Grindley Construction Pty Ltd
  9. Hutchinson Builders
  10. Lahey Constructions Pty Ltd
  11. Lloyd Group Pty Ltd
  12. Matrix Group Co Pty Ltd
  13. MLP Co Pty Ltd
  14. Momentum Built Pty Ltd
  15. Patterson Building Group Pty Ltd
  16. Renascent Australia Pty Ltd
  17. Rork Projects Pty Ltd
  18. Ross Mitchell Associates

NIL

 

 T31-19 The Whites Creek and Johnstons Creek Floodplain Risk Management Study and Plan  13th September 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. BMT WBM Pty Ltd
  2. Cardno (NSW/ACT) Pty Ltd
  3. GRC Hydro Pty Ltd
  4. Haskoning Australia Pty Ltd
  5. HydroSpatial
  6. Rhelm Pty Ltd
  7. WMA Water
NIL 
 T30-19 The Alexandra Canal Floodplain Risk Management Study and Plan 13th September 2019, 2pm

Six (6) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. BMT WBM Pty Ltd
  2. Cardno (NSW/ACT) Pty Ltd
  3. GRC Hydro Pty Ltd
  4. Haskoning Australia Pty Ltd
  5. HydroSpatial
  6. WMA Water
 NIL
 T28-19  Park and Verge Mowing 25th September 2019, 2pm

Thirteen (13) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Asplundh Tree Expert
  2. Citywide Service Solutions Pty Ltd
  3. GLG GreenLife Group Pty Ltd
  4. Landscape Solutions
  5. Masta Maintenance Services
  6. Plateau Tree Service
  7. Skyline Landscape Services
  8. Snippers Lawnmowing
  9. Standby Forty-Six Pty Ltd
  10. Total Grounds Solutions Pty Ltd
  11. Undercover Landscapes Pty Ltd
  12. Urban Maintenance Systems
  13. Waratah Lawncare & Garden Management
NIL
 T27-19 Birchgrove Park Eastern Pavilion Demolition and Associated Works 25 July 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Budget Demolition and Excavation Pty Ltd
  2. Chalouhi
  3. Christie Civil Pty Ltd
  4. MSA Civil and Communications
NIL
 T25-19 Petersham Town Hall Compliant Egress to Former Caretaker's Residence 25th September 2019, 2pm

One(1) on time submission was received and is listed below in alphabetical order:

1. Rapid Construction Pty Ltd

NIL
 T24-19 Greenway On-Road Works Design 17th July 2019, 2pm

Nine (9) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. ADG Engineers (Aust) Pty Ltd
  2. Complete Urban Pty Ltd
  3. Enstruct Group Pty Ltd
  4. Indus Engineering
  5. JJ Ryan Consulting Pty Ltd
  6. Northrop Consulting Engineers Pty Ltd
  7. Taylor Thomson Whitting
  8. Tonkin Consulting Pty Ltd
  9. Warren Smith & Partners
 NIL
 T22-19 Renewal of Brown Street Ashfield Toilet 17th July 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Andrik Construction Group Pty Ltd
  2. Constructicon Pty Ltd
  3. Maico Property Services Pty Ltd
  4. Md Projects Group Pty Ltd
  5. MSA Civil and Communications
  6. SDL Project Solutions Pty Ltd
  7. Sudiro Constructions Pty Ltd
NIL
 T21-19 External Legal Provider Panel 3rd July 2019, 2pm

Sixteen (16) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Apex Planning and Environment Law
  2. Bartier Perry Pty Ltd T/AS Bartier Perry
  3. Bilias & Associates, Solicitors & Barristers
  4. Clayton Utz
  5. Coutts Solicitors & Conveyancers
  6. Holding Redlich Partnership
  7. HWL Ebsworth Lawyers
  8. Lindsay Taylor Lawyers
  9. Maculrob Services
  10. Maddocks
  11. McCabe Curwood Pty Ltd
  12. Pikes & Verekers Lawyers
  13. Shaw Reynolds Lawyers Pty Ltd
  14. Sparke Helmore Lawyers
  15. Storey & Gough Solicitors & Attorneys
  16. Wilshire Webb Staunton Beattie
NIL
 T20-19 Dawn Fraser Baths and Piers - Repair Works 4th July 2019,  2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. A J Bristow and Sons Pty Ltd
  2. Belmadar Pty Ltd
  3. Gartner-Rose Pty Ltd
  4. Stephen Edwards Constructions
 NIL
 T43-18 Blackmore Oval Shared Path and Lighting Upgrade 17th April 2019, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Civeco Pty Ltd
  2. Civil Works NSW Pty Ltd
  3. Convil Group
  4. Endless Landscapes
  5. Growth Civil Landscapes Pty Ltd
  6. KK Consultants Pty Ltd T/A KK Civil Engineering
  7. Mack Civil Pty Ltd
  8. Romba Pty Ltd
 NIL
 T22-18 Provision of Tree Inventory Services 10th April 2019, 2pm

 Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Australian Urban Tree Services Pty Ltd
  2. Eco Logical Australia Pty Ltd
  3. Homewood Consulting Pty Ltd
 NIL
EOI 05-19 Balmain Pump House 18th June 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Coco Charlie
  2. Frosene Aga TBA NSW Australia
  3. JP McCaffreys
NIL
EOI 04-19 Lease of Commercial premises at the Marrickville Library Development 28th May 2019, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. LJ Hooker Commercial
  2. Muslim Care
NIL 
EOI 02-19 Lease Cafe Premises at Marrickville Library Development 2nd May 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. K.I.S.S Hospitality
  2. Np Catering Pty Ltd
  3. RPB Enterprises Pty Ltd
NIL
EOI 01-19 Lease of Premises at Marrickville Town Hall (Expression of Interest) 5th April 2019, 2pm

Six (6) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Chester Group Pty Ltd
  2. Mepa
  3. Reverse Garbage
  4. The Bower Re-use and Repair Centre
  5. The Gender Centre Inc.
  6. Wirringa Baiya Aboriginal Women's Legal Centre Inc.
NIL
 T4-19 Sanitary & Hygiene Services 20 March 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Ecomist City West
  2. Enviro-ics
  3. Flick Anticimex Pty Ltd
  4. Rentokil Initial Pty Ltd
 NIL
 T42-18 Development of Seven Park Plans of Management and Park Master Plans  20 March 2019, 2pm

Sixteen (16) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. APP Corporation Pty Ltd
  2. Environmental Partnership NSW Pty Ltd
  3. Gallagher studio Pty Ltd
  4. Group GSA Pty Ltd
  5. Jacobs Group (Australia) Pty Ltd
  6. McGregor Coxall Pty Ltd
  7. Moir Landscape Architecture Pty Ltd
  8. NBRS & Partners Pty Ltd
  9. Phillips Marler
  10. Ross Planning Pty Ltd
  11. RPS Australia East Pty Ltd
  12. Spackman Mossop Michaels
  13. Taylor Brammer Landscape Architects Pty Ltd
  14. The Trustee for Tract Consultants
  15. Urbis
  16. Welsh & Major Architects Pty Ltd
 NIL
 T18-19 Widening of Booth Street across Johnston Creek Annandale  21st June 2019, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. B & W Wrought Iron Pty Ltd
  2. Celtic Civil Pty Ltd
  3. Christie Civil
  4. Statewide Civil Pty Ltd
  5. Talis Civil Pty Ltd
 NIL
 T15-19 Greenway Geotechnical and Site Soil and Contamination Services  26th June 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Alliance Geotechnical
  2. Asset Geotechnical Engineering Pty Ltd
  3. Coffey Geotechnics Pty Ltd
  4. Douglas Partners Pty Ltd
  5. Geotechnique Pty Ltd
  6. GHD Pty Ltd
  7. The Trustee for EI Australia Unit Trust T/A EI Australia Pty Ltd

2 Late Tenders:

1. Intrax Projects

2. JK Geotechnics

 T14-19 Greenway Utility Location Services 8th May 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Online Pipe and Cable Locating Pty Ltd
  2. Utility Mapping (Aust) Pty Ltd
  3. Vaughan Civil Pty Ltd
NIL
 T13-19 Venue Support Services - Ashfield Service Centre 29th May 2019, 2pm

One (1) on time submission was received and is listed below in alphabetical order:

1. Jezzini Property Services Pty Ltd

NIL
 T11-19 Biodiesel Supply 24th July 2019, 2pm

One (1) on time submission was received and is listed below in alphabetical order:

1. Fotis Auto Repairs Pty Ltd T/A Franks Automotive

NIL
 T10-19 Comprehensive Lift Maintenance 8th May 2019, 2pm 

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Brilliant Lifts Australia Pty Ltd
  2. Electra Lift Company Pty Ltd
  3. Kone Elevators Pty Ltd
  4. Liftronic Pty Ltd
  5. Link Elevator Company Pty Ltd
  6. Otis Elevator Company Pty Ltd
  7. ThyssenKrupp Elevator
  8. United Lift Services Pty Ltd
 NIL
 T8-19 Ashfield Park Lighting Upgrade 3rd May 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Civil Works NSW Pty Ltd
  2. JRW Trading Pty Ltd T/AS Jaydub Electrical Services
  3. PJ O'Connor
  4. Sydney Civil Pty Ltd
 NIL
 T6-19 St Peters Town Hall Upgrade Lift & Accessible Bathroom 19th June 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Boden Pty Ltd
  2. Cooper Commercial Constructions Pty Ltd
  3. Gartner-Rose Pty Ltd
  4. Maico Property Services Pty Ltd
  5. MSA Civil and Communications
  6. Rapid Construction Pty Ltd
  7. SDL Project Solutions Pty Ltd
 NIL
 T5-19  Marrickville Town Hall Upgrade Lift 22nd May 2019, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Cooper Commercial Constructions Pty Ltd
  2. Sullivans Constructions
 NIL
 T2-19 Ashfield Service Centre Mechanical Services Upgrade 20 February 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. New Edge Group Pty Ltd
  2. Progressive Air Conditioning
  3. Tyrenian Group Pty Ltd
 NIL
 T36-18 Online Bookings Management System 13 February 2019, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Datacom Solutions (AU) Pty Ltd
  2. Integrated Monitoring Systems Pty Ltd
  3. Openplay
  4. Priava
  5. Programus Ltd
  6. The Trustee of Simone Family Trust Trading as Open Office
  7. Ungerboeck Systems International Pty Ltd
  8. Zipporah Ltd
 NIL
 T31-18 Upgrade of Steel Park Community Rooms at 4 Thornley St, Marrickville, NSW  13 February 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Asset Group Services
  2. Cooper Commercial Constructions Pty Ltd
  3. Every Trade Interiors
  4. Rork Projects Pty Ltd
  5. SDL Project Solutions Pty Ltd
  6. Spik Services
  7. Sudiro Constructions Pty Ltd
 NIL
T25-18 Recycling Processing Inner West Council 30 January 2019, 2pm
  1. Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

    1. Polytrade Recycling
    2. Stop Waste Holdings Pty Ltd (iQ Renew)
    3. Visy Recycling
NIL
T39-18 Engineering Design and Documentation Services, Bank Stabilisation, Ancillary work 30 January 2019, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Alliance Geotechnical
  2. Douglas Partners Pty Ltd
  3. GHD Pty Ltd
  4. PSM Consult Pty Ltd
  5. Witt Consulting Pty Ltd
NIL
T41-18 Inner west Employment and Retail Lands Strategy 30 January 2019, 2pm
  1. Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

    1. Hill PDA Pty Ltd
    2. RPS Australia East Pty Ltd
    3. SGS Economics and Planning Pty Ltd
NIL

*Local Government (General) Regulation 2005 (NSW), Part 7 Tendering; Division 3 - Submission and opening of Tenders

 

Rate this page

  • Rate as The content was useful40.00% The content was useful votes
  • Rate as The content was not useful60.00% The content was not useful votes

Thanks for your feedback. We will use this data to improve the content of this page.

Page last updated: 11 Nov 2019