Submission listings

Council is required by legislation* to list all closed tenders. You can find a list of the recently closed tenders below.

Tender number
Tender description Tender close date
Tender details
Late tender received
 RFT 10-22  Supply of Concrete  Tuesday 17 May 2022. 5 PM.

 One (1) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. The trustee for the Concrete Group Unit Trust

 NIL
 RFT 12-21  Leichhardt Oval Male and Female Amenities Upgrade  Tuesday 17 May 2022. 5 PM.

 Six (6) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. Dalski Pty Ltd
2. RELYON CONSTRUCTIONS PTY LTD
3. Rogers Construction Group
4. Sullivans Constructions Pty Ltd
5. TECTA PROJECTS PTY LTD
6. VBUILT CONSTRUCTION GROUP PTY LTD

NIL 
 RFT 5-22  Dulwich Hill Station Precinct Public Domain Improvements Project  Wednesday 2 Feb 2022, 2 PM  Three (3) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. ALLY PROPERTY SERVICES PTY LTD (Ally Civil)
2. Brooks Hire Service Pty Ltd
3. COMMUNITY ASSETS & INFRASTRUCTURE PTY LTD (CA&I)
NIL 
 SSROC T2022-03  Provision of Line marking Services  Monday 2 May 2022, 3pm

Four (4) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

  1. Complete Linemarking Services
  2. Ebcon Pty ltd
  3. Gumbay Holdings Pty Ltd
  4. Workforce Road Services Pty Ltd
 NIL
 RFT 1-22  Summer Hill Reuse Centre  Monday 14 March 2022, 5pm

Four (4) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. Andrik Construction Group P/L
2. D I WALSH & Associates P/l
3. Dalski Pty Ltd
4. Impala Kitchens

 NIL
 RFT 2-22  Camperdown Memorial Rest Park  Wednesday 9 March 2022, 5pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. Andrik Construction Group P/L
2. AVANT BUILD PTY LTD
3. D I WALSH & Associates P/l
4. Dalski Pty Ltd
5. Rogers Construction Group
6. VBUILT CONSTRUCTION GROUP PTY LTD
7. Vertex Group Australia

 NIL
 RFT 3-22  Cooks to Cove Greenway Independent Certifier  Friday 4 March 2022, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. GHD Pty Ltd
2. KELLOGG BROWN & ROOT PTY LTD

One (1) Late Tender was received:

1. SMEC AUSTRALIA PTY. LIMITED

 RFT 30-21   Refurbishment of Tom Foster Community Centre Wednesday 16 February 2022, 2pm 

Thirteen (13) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1.  2020 PROJECTS PTY LTD
2. Andrik Construction Group P/L
3. AVANTI PROJECTS GROUP PTY LTD
4. Brooks Hire Service Pty Ltd
5. Elevate Builders
6. Innovatus Projetcs Pty Ltd
7. LLOYD GROUP PTY LTD
8. Patterson Building Group Pty Ltd
9. ROGERS CONSTRUCTION GROUP PTY LTD
10. TCQ Construction
11. Temperzone Australia Pty Ltd
12. VBUILT CONSTRUCTION GROUP PTY LTD
13. WATER CONSERVATION SERVICES INTERNATIONAL PTY LTD

 NIL
 RFT 16-21  Marrickville and St Peters Town Halls - External Façade and Ramp Upgrades  Wednesday 9 February 2022, 2pm Seven (7) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. 2020 PROJECTS PTY LTD
2. Brooks Hire Service Pty Ltd
3. DeltaCorp Remedial
4. Duratec Limited
5. Elevate Builders
6. Rapid Construction Pty Ltd
7. WPD Group
 NIL
RFT 22-21 HVAC Maintenance Panel Tuesday 1 February 2022, 2pm Ten (10) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. Airmaster Australia Pty Ltd as the trustee for Airmaster Australia Unit Trust.
2. CBD Mechanical Electrical Pty Ltd
3. Hiflow Industries Pty Ltd
4. Hirotec Maintenance Pty Ltd
5. Inter-Chillers Pty Ltd
6. Kudos Group Pty Ltd t/as PJS Air
7. Noppen Air Pty Ltd
8. PACE Services Pty Ltd T/as Progressive Air Conditioning Engineering
9. Precise Air Group Pty Ltd
10. Premier Services Group Aust & NZ Pty Ltd
NIL
RFT 24-21 Tempe Reserve Lighting Upgrade Wednesday 12 January 2022, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. Havencord Pty Ltd
2. METWEST ENGINEERING PTY LTD
3. Sydney Electrical & Data Pty Limited

NIL
SSROC T2021-08 Rapid Response and Disposal of Asbestos Wednesday 15 December 21, 2pm

Six (6) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. ADE Consulting Group Pty Ltd
2. Ascon Industries Pty Ltd
3. BAMAL PROJECTS PTY LTD
4. Beasy Pty Ltd
5. Gbar
6. RMA Contracting Pty Ltd

NIL
REOI 10-21 Trades Panel Wednesday 01 December 21, 2pm Eighty-six (86) on time submissions were received and are listed in alphabetical order and can be downloaded here(PDF141.7KB). One (1) Late Tender was received: SAMSAF Group Pty Ltd
T23-21 Height Safety Systems - Inspection, Certification & Maintenance + Solar Panel Cleaning

Wednesday 01 December 21, 3pm

Nine (9) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. A Noble & Son
2. Australian Industrial Rope Access Pty Ltd
3. Bunzl Brands & Operations Pty Ltd
4. KERRECT GROUP PTY LTD
5. Laser Plumbing Picton
6. MOONYAH RISK SERVICES PTY LTD
7. MSC Consulting And Project Services
8. Sky5 Pty ltd
9. TECHNICAL SAFETY PTY LTD

NIL
T20-21 Darrell Jackson Gardens Upgrade Construction Wednesday 1 December 21, 1pm

Four (4) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. BAMAL PROJECTS PTY LTD
2. ENTER BUILDING GROUP PTY LTD
3. Growth Civil Landscapes Pty Limited
4. KINGSLINE PTY LTD
5. Landscaping By Design Pty Ltd
6. Marsupial Landscape Management PTY LTD
7. Perfection Landscape Services
8. Regal Innovations Pty Ltd
ROMBA CIVIL AND LANDSCAPE
Simpson Landscapes & Consultants Pty Ltd

NIL
T06-21 Greenway In-corridor works Design and Construction Wednesday 3 November 21, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

1. Ertech Pty Ltd
2. Ford Civil Contracting Pty Ltd
3. Gartner Rose Pty Ltd
4. Ward Civil and Environmental Engineering Pty Ltd

NIL
T14-21 Bay Run Path and Lighting Upgrade Tuesday 5 October 2021, 2pm

Six (6) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

  1. Auraled Australia Pty Ltd
  2. CA&I Pty Ltd
  3. Mack Civil Pty Ltd
  4. Metwest Enginnering Pty Ltd
  5. QMC Group
  6. Regal Innovations Pty Ltd
NIL
T19-21 Tree Planting & Establishment Program - Stage 2 Tuesday 5 October 2021, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

  1. Active Tree Services Pty Ltd
  2. Asplundh Tree Expert (Australia) Pty Ltd
  3. Green Options
  4. Marsupial Landscape Management Pty Limited
  5. Muru Mittigar
  6. The Gardenmakers P/L
  7. Treescape Australasia PL
  8. Waratah Group Services
NIL
T13-21 Cahill St Playground and Public Domain and Lewis Herman Reserve Design Wednesday 29 September 2021, 2pm

Eleven (11) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

  1. Civille Pty Ltd
  2. Complete Urban Pty Ltd
  3. Ground Ink Pty Ltd
  4. Groupgsa
  5. Habit8 Pty Ltd
  6. James Mather Delaney Design Pty Ltd
  7. Moir Landscape Architecture
  8. Phillips Marler
  9. Stuart Noble Associates PL
  10. Taylor Brammer Landscape Architects Pty Ltd
  11. Welsh + Major Architects
NIL
T15-21 33kV High Voltage Feeder 761 relocation, Dulwich Hill Wednesday 29 September 2021, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

  1. ARA Electrical High Voltage Services Pty Ltd
  2. Dancore Solutions
  3. John Holland Pty Ltd
  4. Laing O'Rourke Australian Constructions Pty Ltd
NIL
T11-21 Design and Construct of Algie Park and Gladstone Parks - Playground Upgrades Wednesday 15 September 2021, 2pm

Nine (9) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

  1. Andrik Construction Group Pty Ltd
  2. Austek Play
  3. Co-ordinated Landscapes Pty Ltd
  4. CRS Creative Recreative Solutions Pty Ltd
  5. Hansen Pty Ltd Trading as Forpak Australia
  6. Moduplay Group Pty Ltd
  7. Play Workshop Pty Ltd
  8. Polysoft Pty Limited
  9. Regal Innovations Pty Ltd

Two (2) late tenders were received and are listed below:

  1. AWS Sydney P/L
  2. Play by Design P/L
T10-21 Park Footpath Renewal Wednesday 25 August 2021, 2pm

Eighteen (18) on time submissions were received and are listed in alphabetical order:

  1. Ally Civil
  2. Andrik Construction Group P/L
  3. AWS Sydney Pty Ltd
  4. CBD Civil Pty Ltd
  5. Civotek
  6. Convil Group Pty Ltd
  7. Ezy-Pave Pty Ltd
  8. KK Civil Engineering
  9. Mack Civil Pty Ltd
  10. Mansour Paving (Aust) Pty Ltd
  11. MSA Civil and Communications
  12. North Shore Paving Co Pty Ltd
  13. NSW Kerbing Pty Ltd
  14. Rockpave Civil
  15. San Marino Concreting
  16. South Syd Concrete Pty Ltd
  17. State Civil Pty Ltd
  18. Stateline Asphalt Pty Ltd

One (1) late tender was received and is listed below:

  1. Ikodome
T22-20 Elliot Park Lighting Upgrade Wednesday 25 August 2021, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Havencord Pty Ltd
  2. Hix Group Pty Ltd
  3. JRW Trading Pty Ltd
  4. Metwest Engineering Pty Ltd
  5. Radi Electrical
  6. REES Electrical Pty Ltd
  7. Sydney Electrical & Data Limited
NIL
T08-21 Tree Planting & Establishment Program Friday 9th July 2021, 2pm

Eleven (11) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Active Tree Services Pty Ltd
  2. GJs Landscapes Pty Ltd
  3. Growth Civil Landscapes Pty Ltd
  4. Muru Mittigar
  5. Perfection Landscape Services
  6. Summit Open Space Services
  7. Suregreen
  8. The Gardenmakers P/L
  9. Treescape Australasia PL
  10. Undercover Landscapes Pty Ltd
  11. Waratah Group Services
NIL
REOI 01-21 HVAC Maintenance Panel Wednesday 7th July 2021, 2pm

Twenty-one (21) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. A.G. Coombs (NSW) Pty Ltd
  2. Airmaster Australia Pty Ltd
  3. AMEK Engineering Pty Ltd
  4. Blygold NSW
  5. CBD Mechanical Electrical
  6. City Building Indigenous Services Pty Ltd
  7. EQUANS Mechanical Services (QLD)
  8. Frost Air Conditioning Pty Ltd
  9. Hiflow Industries (NSW) Pty Ltd
  10. Hirotec Maintenance Pty Ltd
  11. Inter-Chillers Pty Ltd
  12. Noppen Air Pty Ltd
  13. PJS Air
  14. Precise Air Group Pty Ltd
  15. Premier Fire Services (NSW) Pty Limited
  16. Progressive Air Conditioning Engineering
  17. Proposal Consultancy Services
  18. Robert Mann Pty Limited
  19. Seda Services / Climatech NSW
  20. SP&R Group
  21. Tiger Electrical Solutions Pty Ltd
NIL
T09-21 Compostable Bags for Food Recycling Service Wednesday 23rd June 2021, 5pm

Twelve (12) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. BioBag World Australia
  2. BioPak Pty Ltd
  3. Bunnings Group Limited
  4. Cardia Bioplastics
  5. Jorgji Pty Ltd
  6. Ovation Services Group
  7. Planetbuddy
  8. SFC
  9. Source Separation Systems Pty Ltd
  10. Vexel Pty Ltd
  11. Visy Trading
  12. Winc Austalia
NIL
T09-20 Birchgrove Park Fencing Replacement Monday 21st June 2021, 3pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. All Trades Group Pty Ltd
  2. Andrik Construction Group Pty Ltd
  3. Aurify Constructions Pty Ltd
  4. Civil Works (NSW) Pty Ltd
  5. Ebcon Pty Ltd
  6. Rogers Construction Group Pty Ltd
  7. Ultra Building Work
NIL
T03-21 RR7 Cycleway Traffic Signals Wednesday 2nd June 2021, 5pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Central Infrastructure Sydney Pty Ltd
  2. CIVX PTY LTD
  3. CORRIGAN TRAFFIC SIGNALS PTY LTD
  4. DOWNER EDI WORKS PTY LTD
  5. ROADWORX SURFACING PTY LTD
  6. Stateline Asphalt Pty Ltd
  7. TRAFFIC LIGHTS NSW PTY LTD
NIL
T02-21 Supply, Installation and Maintenance of Parking Meters Wednesday 26th May 2021, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Australian Parking and Revenue Control Pty Ltd
  2. Database Consultants Australia
  3. Duncan Solutions Australia
  4. Peritus Technology Pty Ltd
  5. Smarter City Solutions
NIL
T05-21 Christmas Trees Wednesday 12th May 2021, 2pm

Ten (10) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Chas Clarkson
  2. Christmas Display Solutions
  3. Christmas Concepts Australia Pty Ltd T/as Commercial Christmas Services
  4. ELFHELP Pty Ltd
  5. Exceed Creative
  6. Mark One Visual Promotions Pty Ltd
  7. Ovation Services Group
  8. The Rigging Shop Pty Ltd
  9. Visual Empire Pty Ltd
  10. h Wilson Family Trust T/as Wilsons Displays
NIL
T04-21 Tree Management & Maintenance Services Wednesday 5th May 2021, 2pm

Six (6) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Active Tree Services Pty Ltd
  2. Forest Tree Service Pty Ltd
  3. Summit Open Space Services
  4. Sydney Arbor Trees Pty Ltd
  5. Treescape Australasia PL
  6. TreeServe Pty Ltx
NIL
T02-21 Waste Haulage Services Thursday 22nd April 2021, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Cleanaway Pty Ltd
  2. Indigi Bins Australia
  3. JJ Richards & Sons Pty Ltd T/as JJ's Waste & Recycling
  4. Remondis Australia Pty Ltd
  5. Sydney Waste Pty Ltd
NIL
T01-21 Security Surveillance, Patrols, Maintenance and Services Wednesday 7 April 2021, 2pm

Thirteen (13) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Allied Integrated Management (Allied Security Management)
  2. Asset Security concepts Pty Ltd
  3. ECS International Security & Investiations
  4. Egroup Security Pty Ltd
  5. H3C PLUS
  6. MA Services Group
  7. Macarthur Locksmiths Pty Ltd
  8. Optimum security Australia Pty Ltd
  9. Sapio Pty Ltd
  10. Ultimate Security Australia Pty Ltd
  11. VM Security Guard Service & Protection
  12. Wilson Security
  13. Yates Security Pty Ltd
T14-20 Bain, Crammond and Hammond Playground Upgrades Wednesday 23 December 2020, 2pm

Ten (10) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Andrik Construction Group Pty Ltd
  2. C J R Concrete Pumping Pty Ltd
  3. Civil Works (NSW) Pty Ltd
  4. CRS Creative Recreation Solutions Pty Ltd
  5. GJ's Landscapes Pty Ltd
  6. Landscaping By Design Pty Ltd
  7. Moduplay Group Pty Ltd
  8. Steed Projects (Australia) Pty Ltd
  9. Synthetic Grass & Rubber Surfaces Australia Pty Ltd
  10. Trimcon Civil Contracts Pty Ltd
NIL
T18-20 Leichhardt Town Hall Internal Painting Works Tuesday 15 December 2020, 2pm

Ten (10) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Ability Projects
  2. Andrik Construction Group Pty Ltd
  3. Mainserve Australia Pty Ltd
  4. MBR Building & Maintenance Pty Ltd
  5. Omega Industries Pty Ltd
  6. Pro-Asset Painting Maintenance Pty Ltd
  7. Programmed Property Services Pty Ltd
  8. Projectplus Australia Pty Ltd
  9. Talbot's Painting Group Pty Ltd
  10. Ultra Building Works Pty Ltd
NIL
T21-20 Bedwin Road Bridge Cycleway Extension and Auxiliary Work Sunday 13 December 2020, 10pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Certus Projects Pty Ltd
  2. Ford Civil Contracting Pty Ltd
NIL
T08-20 Bell Reserve Project Monday 7 December 2020, 2pm

Ten (10) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

1. 2020 Projects Pty Ltd
2. Andrik Construction Group Pty Ltd
3. Asset Landscapes Pty Ltd
4. Civil Works (NSW) Pty Ltd
5. Glascott Landscape and Civil Pty Ltd
6. Growth Civil Landscapes Pty Limited
7. Regal Innovations Pty Ltd
8. Romba Civil and Landscape
9. Talis Civil Pty Ltd
10. Water Conservation Services International Pty Ltd

NIL
T20-20 Remediation of Mould on Archives Friday 4 December 2020, 2pm Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

1. ADE Consulting Group Pty Ltd
2. ADR Restorations Pty Ltd
3. Aeris Environmental
4.Excel Group Sydney
5. International Conservation Services
6. RMA Contracting Pty Ltd
7. Restorx Services NSW
8. Steamatic

 

NIL
T17-20 Project Management Services Panel Wednesday 11 November 2020, 2pm Eighty-six (86) on time submissions were received and are listed in alphabetical order and can be downloaded here.(PDF138.2KB) One (1) Late Tender was received: Indesco
T04-20 Alex Trevallion Plaza Upgrade Friday 30 November 2020, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

1. Avant Build Pty Ltd
2. Ezy-Pave Pty Ltd
3. Growth Civil Landscapes Pty Limited
4. Ikodome Pty Ltd
5. KK Civil Engineering
6. TyreDrain
7. Victorian Bluestone Quarries
8. Water Conservation Services International Pty Ltd

NIL
T16-20 Dobroyd Point Seawall Upgrade Thursday 29 October 2020, 2pm

Twelve(12) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

1. Civil Works (NSW) Pty Ltd
2. Clement Marine Constructions
3. Dalski Pty Ltd
4. Delaney Civil Pty Ltd
5. Devcon Civil Pty Ltd
6. Earthtec Pty Limited
7. Enter Building Group Pty Ltd
8. GPM Marine Constructions Pty Ltd
9. Hibernian Contracting Pty. Ltd.
10. J Group Corporation
11. Land & Marine Ocean Engineering Pty Ltd
12.Talis Civil Pty Ltd

NIL
EOI 03-20 Cooks to Cove Greenway Design and Construction Thursday 29 October 2020, 2pm

Eleven (11) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

1. A Bending Company Pty Ltd
2. Antoun Civil Engineering (Aust) Pty Ltd
3. AS Technical Drilling Services Pty Ltd
4. Ertech Pty Ltd
5. Ford Civil Contracting Pty Ltd
6. Gartner Rose Pty Ltd
7. Landscape Solutions Australia Pty Ltd
8. QMC Group
9. Sydney Civil Pty Ltd
10. Ward Civil and Environmental Engineering Pty Ltd
11. Water Conservation Services International Pty Ltd

NIL
T07-20 Parramatta Road Urban Amenity Improvement Program (PRUAIP) Leichhardt and Annandale Precincts - Construction Sunday 11th October, 10.00pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

1. Ally Property Services Ltd t/as Ally Civil
2. CA & I Pty Ltd
3. Certus Projects Pty Ltd
4. POPUP FARMS PTY LTD t/as TyreDrain
5. Quality Management & Constructions Pty Ltd t/as QMC Group
6. Robson Civil Projects Pty Ltd
7. Statewide Civil Pty Ltd
8. Vaughan Civil Pty Ltd

NIL
T06-20 Tempe Reserve Synthetic Turf 23rd September 2020, 2.00pm

Six (6) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

1. Glascott Landscape and Civil Pty Ltd
2. Greenplay Australia
3. Landscape Solutions Australia Pty Ltd
4 Statewide Civil Pty Ltd
5. The Trustee for the Turf One Unit Trust
6. Tuff Group Holdings Pty Ltd

NIL
T36-19 Dibble Avenue Waterhole Stabilisation Works 21st September 2020, 10am

Nine (9) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order;

1. Civil Constructions Pty Ltd
2. Collective Civil Pty Ltd
3. DECC
4. Earthtec Pty Ltd
5. Land & Marine Ocean Engineering Pty Ltd
6. Lloyd Drilling Constructions Pty Ltd
7. O'Hara Brothers Services Pty Ltd
8. Planet Civil Pty Ltd
9. Supreme Earthmoving Pty Ltd

NIL
T13-20 Greenway Local Roads Upgrade 16 September 2020, 2pm

Seventeen (17) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order;

1. Awada Civil Engineering
2. CA&I Pty Ltd
3. Planet Civil Pty Ltd
4. Citywide Civil Works
5. North Shore Paving Company Pty Ltd
6. Demolition Environmental Civil Contractors
7. Ezy-Pave Pty Ltd
8. MSA Civil and Communications
9. QMC Group
10. TOBCO
11. D & M Excavations and Asphalting Pty Ltd
12. Statewide Civil Pty Ltd
13. Gauci Civil Contracting Pty Limited
14. RL Civil Works Pty Ltd
15. KK Civil Engineering
16. Global Road Maintenance Systems Pty Ltd
17. S. E. P. Formwork Solutions Pty Ltd

NIL

T11-20

 

Henson Park Upgrade 28 August, 2pm Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order;
  1. Growth Civil Landscapes Pty Ltd
  2. Landscape Solutions Pty Ltd
  3. Never Stop Water Pty Ltd
  4. R.A. Smith Contracting Pty Ltd
  5. Renworx Pty Ltd
NIL
T10-20 Petersham Park Grandstand Fitout Works

21 August, 2pm

Fifteen (15) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order;

  1. All Trades Group Pty Ltd T/A Ability Projects
  2. Andrik Construction Group Pty Ltd
  3. Avant Build Pty Ltd
  4. Avium Pty Limited
  5. Constructicon Pty Ltd
  6. Cubic Construction Management Pty Ltd
  7. Cumberland Building Pty Ltd
  8. FCN Construction Projects Pty Ltd T/A Metro Remed
  9. Jarrah Integrated Services Pty Ltd
  10. Prominent Construction Pty Ltd
  11. Rogers Construction Group Pty Ltd
  12. Sullivans Constructions (Aust) Pty Ltd
  13. TCM Construction Group Pty Ltd
  14. Water Conservation Services International Pty Ltd
  15. Westbury Constructions Pty Ltd

One (1) late Tender received:

Construction & Engineering Solutions Pty Ltd

T02-20 Exercise Equipment Ashfield Aquatic Centre 1st April 2020, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order;

  1. Johnson Health Tech Australia
  2. Life Fitness Pty Ltd
  3. Technogym
  4. The Trustee for the NovoFit Unit Trust
NIL
T03-20 Park Footpaths Renewal 30th March 2020, 5pm

Thirty-one (31) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Ally Property Services Pty Ltd
  2. Better View Landscapes Pty Ltd
  3. Build 17 Pty Ltd
  4. Chambers Civil Construction Pty Ltd
  5. Citywide Asphalt Pty Ltd
  6. Citywide Service Solutions Pty Ltd
  7. Civeco Pty Ltd
  8. Civil Connect Group Pty Ltd
  9. Civil Works (NSW) Pty Ltd
  10. Civotek Pty Ltd
  11. Collective Civil Pty Ltd
  12. Convil Group Pty Ltd
  13. D & M Excavations & Asphalting Pty Ltd
  14. DGV Construction Pty Ltd
  15. EZY-PAVE Pty Ltd
  16. The Trustee for Fratelli Group Trust
  17. KK Consultants Pty Ltd T/A KK Civil Engineering
  18. Larmans Civil Engineering Pty Ltd
  19. Mack Civil Pty Ltd
  20. Masport Pty Ltd
  21. MSA Civil and Communications Pty Ltd
  22. Ozpave (Aust) Pty Ltd
  23. Planet Civil Pty Ltd
  24. Resco Civil Pty Ltd
  25. RL Civil Works Pty Ltd
  26. Rockpave Civil
  27. Solid Scapes
  28. State Civil Pty Ltd
  29. Stateline Asphalt Pty Ltd
  30. Statewide Civil Pty Ltd
  31. Vivid Civil Landscapes
NIL
EOI 01-20 Go Solar Program 20th Friday March 2020, 2pm

Twenty-one (21) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Alinga Energy Consulting Ptd Ltd
  2. Australian Energy Foundation
  3. Brisbane Greenheart CitySmart Pty Ltd
  4. Ecosave Pty Ltd
  5. Energy Action (Australia) Pty Ltd
  6. Enervest Pty Ltd
  7. Flow Power T/as Progressive Green Pty Ltd
  8. Income Energy Pty Ltd
  9. Infinite Energy
  10. Inner West Community Energy
  11. Investment Advantaged Software Pty Ltd t/a Wattblock
  12. Kuga Electrical
  13. Mojo Power P/L
  14. Pingala Co-operative Ltd
  15. Sola Energy Australia Pty Ltd
  16. Solar-e
  17. Solpod
  18. The Diverter
  19. The Green Guys Group Pty Ltd
  20. The Trustee for BGe Unit Trust
  21. Westpac Institutional Bank

One Late EOI received:Sourced Energy

T41-19 Leichhardt Park Skate Park 12th February 2020, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Concrete Skate Parks
  2. Convic Pty Ltd
  3. Daracon Group
  4. Revolution Action Sports Concepts Pty Ltd
NIL
T23-19 Provision of Tree Planting Services for Inner West Council 12th February 2020, 2pm

Ten (10) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Active Tree Services Pty Ltd
  2. Asplundh Tree Expert
  3. Citywide Service Solutions Pty Ltd
  4. Civotek
  5. Green Options
  6. Growth Civil Landscapes Pty Ltd
  7. Perfection Landscape Services
  8. The Gardenmakers Pty Ltd
  9. Treescape Australasia Pty Ltd
  10. Waratah Lawncare & Garden Management

NIL

 

T46-19 South Area Urban Design Study 29th January 2020, 2pm

Fifteen (15) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Allen Jack & Cottier Architects Pty Ltd
  2. Architectus Australia Holdings Pty Ltd
  3. City Plan Strategy and Development Pty Ltd
  4. Conybeare Morrison International Pty Ltd
  5. Group GSA Pty Ltd
  6. Hassell Ltd
  7. Hill Thalis Architecture & Urban Projects Pty Ltd
  8. McGregor Coxall Pty Ltd
  9. NBRS & Partners Pty Ltd
  10. Neustein Resources Pty Ltd T/a City Planning Works
  11. Place Design Group
  12. SJB Architects
  13. Tract Consultants Pty Ltd
  14. Urbis
  15. Woods Bagot
NIL
T40-19 Shade Sails Program 2019-20 29th January 2020, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Amac Holdings Pty Ltd T/A Alfresco Shade
  2. Ellis and Sons Group Pty Ltd
  3. Greenline Group
  4. Sydney Shade Sails Pty Ltd
  5. Zigo Constructions Pty Ltd
NIL
T39-19 Cooks River Parklands Upgrade - HJ Mahoney Reserve 29th January 2020, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order;

  1. Greater West Landscapes
  2. Regal Innovations Pty Ltd
NIL
T44-19 Blackmore Oval Upgrade 14th January 2020, 2pm

Ten (10) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Andrik Construction Group Pty Ltd
  2. Awada Civil Engineering
  3. Civil Works NSW Pty Ltd
  4. Cooper Commercial
  5. Ebcon Pty Ltd (hardcopy)
  6. Mack Civil Pty Ltd
  7. MSA Civil and Communications
  8. North Shore Paving Co Pty Ltd
  9. Regal Innovation Pty Ltd
  10. Romba Pty Ltd
NIL
T42-19 Richard Murden Reserve Shared Path & Lighting Upgrade 18th December 2019, 2pm

Eleven (11) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Awada Civil Engineering
  2. CA & I Pty Ltd
  3. Growth Civil Landscapes Pty Ltd
  4. KK Consultants Pty Ltd, T/A KK Civil Engineering
  5. Lamond Contracting Pty Ltd
  6. Mack Civil Pty Ltd
  7. Romba Pty Ltd
  8. Starcon Group Pty Ltd
  9. Statewide Civil Pty Ltd
  10. Sydney Civil Pty Ltd
  11. Talis Civil Pty Ltd
NIL
T38-19 Weed Management in Sensitive Areas 8th November 2019, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Citywide Service Solutions Pty Ltd
  2. Commercial Cuts Pty Ltd
  3. Dragonfly Environmental Pty Ltd
  4. Steamwand International Pty Ltd
  5. Undercover Landscapes Pty Ltd
NIL
T3-19 Civil Works Panel 6th November 2019, 2pm

Thirty-seven (37) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. All Civil Solutions Group Pty Ltd
  2. All Civil Works Group Pty Ltd
  3. Ally Property Services Pty Ltd
  4. Andrik Construction Group Pty Ltd
  5. Anzellotti Constructions Pty Ltd
  6. Awada Civil Engineering
  7. Citywide Civil Works
  8. Civeco Pty Ltd
  9. Civil Streetscapes Pty Ltd
  10. Civil Works NSW Pty Ltd
  11. Civotek
  12. Collective Civil Pty Ltd
  13. Convil Group
  14. D & M Excavations & Asphalting
  15. DXCore
  16. Kelbon
  17. KK Consultants Pty Ltd T/A KK Civil Engineering
  18. Mack Civil Pty Ltd
  19. Medden Civil Pty Ltd
  20. MSA Civil and Communications
  21. MSC Consulting and Project Services
  22. NA Group Pty Ltd
  23. North Shore Paving Co Pty Ltd
  24. NSW Kerbing Pty Ltd
  25. Optimal Stormwater Pty Ltd
  26. Ozzy Civil Pty Ltd
  27. Planet Civil Pty Ltd
  28. PND Civil Group Pty Ltd
  29. Quality Management & Constructions Pty Ltd T/A QMC Group
  30. R Line Civil & Concreting Pty Ltd
  31. RL Civil Works Pty Ltd
  32. Rodri Civil Construction Pty Ltd
  33. Sam the Paving Man
  34. State Civil Pty Ltd
  35. Stateline Asphalt Pty Ltd
  36. Statewide Civil Pty Ltd
  37. Sydney Civil Pty Ltd
NIL
T34-19 Pratten Park Lighting Upgrade 4th November 2019, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Havencord Pty Ltd T/A Connor Electrical Services
  2. JRW Trading Pty Ltd T/As Jaydub Electrical Services
  3. Lindsay Civil Pty Ltd
  4. Md Projects Group Pty Ltd
  5. P J O'Connor
  6. Rees Electrical Pty Ltd
  7. Sydney Electrical & Data Pty Ltd
  8. WR Electrical Pty Ltd
NIL
T35-19 Petersham Town Hall Accessibility Improvements and Associated Landscape 4th November 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Andrik Construction Group Pty Ltd
  2. Rapid Construction Pty Ltd
  3. Sam the Paving Man Pty Ltd
  4. Sullivans Constructions
NIL
T32-19 Dobroyd Point Seawall at Haberfield 1st November 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Auzcon Pty Ltd
  2. Civil Works NSW Pty Ltd
  3. GPM Marine Constructions Pty Ltd
NIL
EOI Ashfield Aquatic Centre Lease 29th October 2019, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Docapiro Five Dock Pty Ltd
  2. Falato Pty Ltd

NIL

EOI 7-19 Expression of Interest for Upgrade of Haberfield Centre and Library 16th October 2019, 2pm

Eighteen (18) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. ADR Group Pty Ltd
  2. Andrik Construction Group Pty Ltd
  3. Belmadar Pty Ltd
  4. CD Commercial Projects Pty Ltd T/a CD Construction
  5. GartnerRose Pty Ltd
  6. Girvan Waugh Pty Ltd
  7. Gledhill Constructions Pty Ltd
  8. Grindley Construction Pty Ltd
  9. Hutchinson Builders
  10. Lahey Constructions Pty Ltd
  11. Lloyd Group Pty Ltd
  12. Matrix Group Co Pty Ltd
  13. MLP Co Pty Ltd
  14. Momentum Built Pty Ltd
  15. Patterson Building Group Pty Ltd
  16. Renascent Australia Pty Ltd
  17. Rork Projects Pty Ltd
  18. Ross Mitchell Associates

NIL

 

T31-19 The Whites Creek and Johnstons Creek Floodplain Risk Management Study and Plan 13th September 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. BMT WBM Pty Ltd
  2. Cardno (NSW/ACT) Pty Ltd
  3. GRC Hydro Pty Ltd
  4. Haskoning Australia Pty Ltd
  5. HydroSpatial
  6. Rhelm Pty Ltd
  7. WMA Water
NIL
T30-19 The Alexandra Canal Floodplain Risk Management Study and Plan 13th September 2019, 2pm

Six (6) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. BMT WBM Pty Ltd
  2. Cardno (NSW/ACT) Pty Ltd
  3. GRC Hydro Pty Ltd
  4. Haskoning Australia Pty Ltd
  5. HydroSpatial
  6. WMA Water
NIL
T28-19 Park and Verge Mowing 25th September 2019, 2pm

Thirteen (13) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Asplundh Tree Expert
  2. Citywide Service Solutions Pty Ltd
  3. GLG GreenLife Group Pty Ltd
  4. Landscape Solutions
  5. Masta Maintenance Services
  6. Plateau Tree Service
  7. Skyline Landscape Services
  8. Snippers Lawnmowing
  9. Standby Forty-Six Pty Ltd
  10. Total Grounds Solutions Pty Ltd
  11. Undercover Landscapes Pty Ltd
  12. Urban Maintenance Systems
  13. Waratah Lawncare & Garden Management
NIL
T27-19 Birchgrove Park Eastern Pavilion Demolition and Associated Works 25 July 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Budget Demolition and Excavation Pty Ltd
  2. Chalouhi
  3. Christie Civil Pty Ltd
  4. MSA Civil and Communications
NIL
T25-19 Petersham Town Hall Compliant Egress to Former Caretaker's Residence 25th September 2019, 2pm

One(1) on time submission was received and is listed below in alphabetical order:

1. Rapid Construction Pty Ltd

NIL
T24-19 Greenway On-Road Works Design 17th July 2019, 2pm

Nine (9) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. ADG Engineers (Aust) Pty Ltd
  2. Complete Urban Pty Ltd
  3. Enstruct Group Pty Ltd
  4. Indus Engineering
  5. JJ Ryan Consulting Pty Ltd
  6. Northrop Consulting Engineers Pty Ltd
  7. Taylor Thomson Whitting
  8. Tonkin Consulting Pty Ltd
  9. Warren Smith & Partners
NIL
T22-19 Renewal of Brown Street Ashfield Toilet 17th July 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Andrik Construction Group Pty Ltd
  2. Constructicon Pty Ltd
  3. Maico Property Services Pty Ltd
  4. Md Projects Group Pty Ltd
  5. MSA Civil and Communications
  6. SDL Project Solutions Pty Ltd
  7. Sudiro Constructions Pty Ltd
NIL
T21-19 External Legal Provider Panel 3rd July 2019, 2pm

Sixteen (16) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Apex Planning and Environment Law
  2. Bartier Perry Pty Ltd T/AS Bartier Perry
  3. Bilias & Associates, Solicitors & Barristers
  4. Clayton Utz
  5. Coutts Solicitors & Conveyancers
  6. Holding Redlich Partnership
  7. HWL Ebsworth Lawyers
  8. Lindsay Taylor Lawyers
  9. Maculrob Services
  10. Maddocks
  11. McCabe Curwood Pty Ltd
  12. Pikes & Verekers Lawyers
  13. Shaw Reynolds Lawyers Pty Ltd
  14. Sparke Helmore Lawyers
  15. Storey & Gough Solicitors & Attorneys
  16. Wilshire Webb Staunton Beattie
NIL
T20-19 Dawn Fraser Baths and Piers - Repair Works 4th July 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. A J Bristow and Sons Pty Ltd
  2. Belmadar Pty Ltd
  3. Gartner-Rose Pty Ltd
  4. Stephen Edwards Constructions
NIL
T43-18 Blackmore Oval Shared Path and Lighting Upgrade 17th April 2019, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Civeco Pty Ltd
  2. Civil Works NSW Pty Ltd
  3. Convil Group
  4. Endless Landscapes
  5. Growth Civil Landscapes Pty Ltd
  6. KK Consultants Pty Ltd T/A KK Civil Engineering
  7. Mack Civil Pty Ltd
  8. Romba Pty Ltd
NIL
T22-18 Provision of Tree Inventory Services 10th April 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Australian Urban Tree Services Pty Ltd
  2. Eco Logical Australia Pty Ltd
  3. Homewood Consulting Pty Ltd
NIL
EOI 05-19 Balmain Pump House 18th June 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Coco Charlie
  2. Frosene Aga TBA NSW Australia
  3. JP McCaffreys
NIL
EOI 04-19 Lease of Commercial premises at the Marrickville Library Development 28th May 2019, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. LJ Hooker Commercial
  2. Muslim Care
NIL
EOI 02-19 Lease Cafe Premises at Marrickville Library Development 2nd May 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. K.I.S.S Hospitality
  2. Np Catering Pty Ltd
  3. RPB Enterprises Pty Ltd
NIL
EOI 01-19 Lease of Premises at Marrickville Town Hall (Expression of Interest) 5th April 2019, 2pm

Six (6) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Chester Group Pty Ltd
  2. Mepa
  3. Reverse Garbage
  4. The Bower Re-use and Repair Centre
  5. The Gender Centre Inc.
  6. Wirringa Baiya Aboriginal Women's Legal Centre Inc.
NIL
T4-19 Sanitary & Hygiene Services 20 March 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Ecomist City West
  2. Enviro-ics
  3. Flick Anticimex Pty Ltd
  4. Rentokil Initial Pty Ltd
NIL
T42-18 Development of Seven Park Plans of Management and Park Master Plans 20 March 2019, 2pm

Sixteen (16) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. APP Corporation Pty Ltd
  2. Environmental Partnership NSW Pty Ltd
  3. Gallagher studio Pty Ltd
  4. Group GSA Pty Ltd
  5. Jacobs Group (Australia) Pty Ltd
  6. McGregor Coxall Pty Ltd
  7. Moir Landscape Architecture Pty Ltd
  8. NBRS & Partners Pty Ltd
  9. Phillips Marler
  10. Ross Planning Pty Ltd
  11. RPS Australia East Pty Ltd
  12. Spackman Mossop Michaels
  13. Taylor Brammer Landscape Architects Pty Ltd
  14. The Trustee for Tract Consultants
  15. Urbis
  16. Welsh & Major Architects Pty Ltd
NIL
T18-19 Widening of Booth Street across Johnston Creek Annandale 21st June 2019, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. B & W Wrought Iron Pty Ltd
  2. Celtic Civil Pty Ltd
  3. Christie Civil
  4. Statewide Civil Pty Ltd
  5. Talis Civil Pty Ltd
NIL
T15-19 Greenway Geotechnical and Site Soil and Contamination Services 26th June 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Alliance Geotechnical
  2. Asset Geotechnical Engineering Pty Ltd
  3. Coffey Geotechnics Pty Ltd
  4. Douglas Partners Pty Ltd
  5. Geotechnique Pty Ltd
  6. GHD Pty Ltd
  7. The Trustee for EI Australia Unit Trust T/A EI Australia Pty Ltd

2 Late Tenders:

1. Intrax Projects

2. JK Geotechnics

T14-19 Greenway Utility Location Services 8th May 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Online Pipe and Cable Locating Pty Ltd
  2. Utility Mapping (Aust) Pty Ltd
  3. Vaughan Civil Pty Ltd
NIL
T13-19 Venue Support Services - Ashfield Service Centre 29th May 2019, 2pm

One (1) on time submission was received and is listed below in alphabetical order:

1. Jezzini Property Services Pty Ltd

NIL
T11-19 Biodiesel Supply 24th July 2019, 2pm

One (1) on time submission was received and is listed below in alphabetical order:

1. Fotis Auto Repairs Pty Ltd T/A Franks Automotive

NIL
T10-19 Comprehensive Lift Maintenance 8th May 2019, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Brilliant Lifts Australia Pty Ltd
  2. Electra Lift Company Pty Ltd
  3. Kone Elevators Pty Ltd
  4. Liftronic Pty Ltd
  5. Link Elevator Company Pty Ltd
  6. Otis Elevator Company Pty Ltd
  7. ThyssenKrupp Elevator
  8. United Lift Services Pty Ltd
NIL
T8-19 Ashfield Park Lighting Upgrade 3rd May 2019, 2pm

Four (4) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Civil Works NSW Pty Ltd
  2. JRW Trading Pty Ltd T/AS Jaydub Electrical Services
  3. PJ O'Connor
  4. Sydney Civil Pty Ltd
NIL
T6-19 St Peters Town Hall Upgrade Lift & Accessible Bathroom 19th June 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Boden Pty Ltd
  2. C-ooper Commercial Constructions Pty Ltd
  3. Gartner-Rose Pty Ltd
  4. Maico Property Services Pty Ltd
  5. MSA Civil and Communications
  6. Rapid Construction Pty Ltd
  7. SDL Project Solutions Pty Ltd
NIL
T5-19 Marrickville Town Hall Upgrade Lift 22nd May 2019, 2pm

Two (2) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Cooper Commercial Constructions Pty Ltd
  2. Sullivans Constructions
NIL
T2-19 Ashfield Service Centre Mechanical Services Upgrade 20 February 2019, 2pm

Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. New Edge Group Pty Ltd
  2. Progressive Air Conditioning
  3. Tyrenian Group Pty Ltd
NIL
T36-18 Online Bookings Management System 13 February 2019, 2pm

Eight (8) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Datacom Solutions (AU) Pty Ltd
  2. Integrated Monitoring Systems Pty Ltd
  3. Openplay
  4. Priava
  5. Programus Ltd
  6. The Trustee of Simone Family Trust Trading as Open Office
  7. Ungerboeck Systems International Pty Ltd
  8. Zipporah Ltd
NIL
T31-18 Upgrade of Steel Park Community Rooms at 4 Thornley St, Marrickville, NSW 13 February 2019, 2pm

Seven (7) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Asset Group Services
  2. Cooper Commercial Constructions Pty Ltd
  3. Every Trade Interiors
  4. Rork Projects Pty Ltd
  5. SDL Project Solutions Pty Ltd
  6. Spik Services
  7. Sudiro Constructions Pty Ltd
NIL
T25-18 Recycling Processing Inner West Council 30 January 2019, 2pm
  1. Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

    1. Polytrade Recycling
    2. Stop Waste Holdings Pty Ltd (iQ Renew)
    3. Visy Recycling
NIL
T39-18 Engineering Design and Documentation Services, Bank Stabilisation, Ancillary work 30 January 2019, 2pm

Five (5) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

  1. Alliance Geotechnical
  2. Douglas Partners Pty Ltd
  3. GHD Pty Ltd
  4. PSM Consult Pty Ltd
  5. Witt Consulting Pty Ltd
NIL
T41-18 Inner west Employment and Retail Lands Strategy 30 January 2019, 2pm
  1. Three (3) on time submissions were received and are listed below in alphabetical order:

    1. Hill PDA Pty Ltd
    2. RPS Australia East Pty Ltd
    3. SGS Economics and Planning Pty Ltd
NIL

*Local Government (General) Regulation 2021 (NSW), Part 7 Tendering; Division 3 - Submission and opening of Tenders

 

One (1) Late Tender was received: SAMSAF Group Pty Ltd
SSROC T2022-03

Rate this page

  • Rate as The content was useful50.00% The content was useful votes
  • Rate as The content was not useful50.00% The content was not useful votes

Thanks for your feedback. We will use this data to improve the content of this page.

Page last updated: 03 Jun 2022